NMA2013: Nollywood Movies Awards 2013 (Full List Of Winners)

The 2013 Nollywood Movies Awards took place yesterday at the Intercontinental Hotel, Lagos, (the tallest hotel in West Africa) and was hosted by Segun Arinze who stepped in for Basketmouth alongside Dakore Akande.

There were tons of nominations for Hoodrush which OC Ukeje picked up the Best Actor for his role as the lead actor in the movie, but Phone Swap cleared quite a few awards including Best Movie, Best Original Screenplay and Top Box Office Movie Award.

On the red carpet, was the eccentric Denrele Edun and Lolita aka Naija runs girls.

Stay tuned for the official pictures!!

Here are the winners (highlighted in green) – we’ll fill in on any missing winners once we get the official names – Best Supporting Actress Male and Female as well as Best Child Actor and Popular Choice Award winners:

BEST MOVIE:
1. Hoodrush
2. Journey to self
3. The Meeting
4. Phone swap (winner)
5. Udeme mmi
6. Mrs Somebody

BEST LEAD ACTOR:
1. Bayo Alawiye – The Gods are still not to blame
2. Gabriel Afolayan – First Cause
3. Iyke Adiele – Broken
4. OC Ukeje – Hoodrush (winner)
5. Moses Armstrong – Udeme mmi
6. Wale Ojo – Phone swap

BEST LEAD ACTRESS:
1. Rita Dominic – The Meeting (winner)
2. Nse Ikpe Etim – Mr & Mrs
3. Mercy Johnson – Dumebi
4. Funke Akindele – Maami
5. Bimbo Akintola – Hoodrush
6. Uche Jombo – Mrs Somebody

BEST SUPPORTING ACTOR:
1. Imeh Bishop Udoh – Udeme mmi
2. Akin Lewis – Heros & Zeros
3. Bimbo Manuel – Broken
4. Gabriel Afolayan – Hoodrush
5. Afeez Oyetoro – Phone swap
6. Bob Manuel Udokwu – Adesuwa

BEST SUPPORTING ACTRESS:
1. Ngozi Ezeonu – Adesuwa
2. Barbara Soky – Bridge of Hope
3. Ada Ameh – Phone swap
4. Chelsea Eze – Hoodrush
5. Mary Chukwu – Broken

BEST ACTOR INDIGENOUS:
1. Ekere Nkanga – Kokomma
2. Wole Ojo – Maami
3. Segun ‘Lanko’ Ogunremi – Odasan
4. Imeh Bishop Udoh – Udeme mmi (winner)

BEST ACTRESS INDIGENOUS:
1. Tope Brass – Odasan
2. Belinda Effah – Kokomma
3. Obonganwan Bennet-James – Udeme Mmi
4. Funke Akindele – Maami ((winner)

BEST INDIGENOUS MOVIE:
1. Udeme mmi
2. Odasan
3. Maami (winner)
4. Kokomma

BEST DIRECTOR:
1. Mildred Okwo – The Meeting (winner)
2. Lancelot Imasuen – Udeme mmi
3. Dimeji Ajibola – Hoodrush
4. Kunle Afolayan – Phone swap
5. Tope Oshin Ogun – Journey to self

BEST EDITING:
1. Paul Apel – Mr & Mrs
2. Yemi Jolaosho – Phone swap
3. Victor Ehi-Amedu – Adesuwa
4. Dimeji Ajibola – Hoodrush
5. Okey Benson – The Meeting
6. Kunle Adejuyigbe – Journey to self (winner)

BEST SOUND DESIGN:
1. Obi Emelonye – Last flight to Abuja (winner)
2. Semiu Adewuyi – Kokomma
3. Carl Raccah – Journey to self
4. Olukunle Adegbite – The Gods are still not to blame
5. Alex Njuguna – The meeting
6. Dimeji Ajibola – Hoodrush

BEST CINEMATOGRAPHY:
1. Alfred Chia – Heros & Zeros
2. James Costello – Last flight to Abuja
3. Shalom Uyi Enabulele – Broken
4. Yinka Edward – Phone swap (winner)
5. Jim Bishop – The Meeting
6. Byron Ene – The Gods are still not to blame

BEST ORIGINAL SCREENPLAY:
1. Tunde Babalola – Maami
2. Mildred Okwo/ Tunde Babalola – The Meeting
3. Rita C Onwurah – Udeme mmi
4. Dimeji Ajibola – Hoodrush
5. Tchidi Chikere – Dumebi
6. Kemi Adesoye – Phoneswap (winner)

BEST COSTUME DESIGN:
1: Jaiye Owolabi – The Gods are still not to blame (winner)
2. Titi Aluko – Phone swap
3. Ekene Okoye Mpon: Kiss and the brides
4. Yolanda Okereke/ Aminat Olateju – Journey to self
5. Wanger Ayu/ Rosaline Ijejem – Mr & Mrs
6. Iyen Agbonifo – Adesuwa

BEST MAKE-UP
1. Temisan Etsede – Adesuwa
2. Touch of Glamour/Tobi Jeje- Phillip & Korede Olowoyo – Journey to self
3. Tracy Iyoha – The Gods are still not to blame
4. Jennifer Alegieuno – The Meeting (winner)
5. Olivia Obasi – Broken

BEST SET DESIGN:
1. Pat Nebo – Phone swap
2. Adeoye Bakare – Heros & Zeros
3. Hilary Patrick – The Meeting
4. Sango B’ Song – Last flight to Abuja (winner)

BEST SOUNDTRACK:
1. Truth – The Meeting
2. Luke Corradine – Last flight to Abuja
3. Patrick Mathias – Hoodrush (winner)
4. Slam – Udeme Mmi
5. Truth – Phone swap
6. Oludare Olateju – The Gods are still not to blame

BEST DIASPORA MOVIE:
1. Man on Ground (winner)
2. Alaalo
3. Turning Point
4. The past came calling
5. Secret past

BEST SHORT MOVIE:
1. Unspoken (winner)
2. 15 Minutes
3. Epitaph
4. Ogondah
5. Blink
6. Till Death do us apart

BEST RISING STAR MALE:
1. OC Ukeje – Hoodrush
2. Ifeanyi Kalu – Kokomma
3.Bobby Obodo – Mrs Somebody
4. Uti Nwachukwu – In the cupboard (winner)

BEST RISING STAR FEMALE:
1. Linda Ejiofor – The Meeting
2. Belinda Effah – Kokomma (winner)
3. Ijeoma Agu – Hoodrush
4. Rachel Isaac – Daisy
5. Tehila Adiele – Broken
6. Tess Abubakar – In the cupboard

BEST CHILD ACTOR:
1. Ayomide Abati – Maami
2. Adeola Faseyi – Married but living single
3. Regina Ojeogwu – Wave of Glory
4- Obiora Samuel Olife – Broken Silence

TOP BOX OFFICE MOVIE – Phone Swap

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s